Tomasz Gronek
FUNKCJE NA CO DZIEŃ

Manufacturer Gronek Tomasz

Zbiór zadań z zastosowań matematyki dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
Sales price 24,00 zł
Sales price without tax 22,86 zł
Discount

Preloader

Zbiór zadań z zastosowań matematyki dla szkół ponadgimnazjalnych.
Działanie w każdej dziedzinie wiedzy pozostaje w określonej relacji do jej teorii i praktyki. Szkoła powinna zmierzać przede wszystkim do kształtowania umiejętności przekładania rzeczywistości na język danej dziedziny albo inaczej - artykułowania świata w taki właśnie sposób. Matematyka w tej mierze jest wyjątkowo sprawna i należy tę jej właściwość na każdym kroku wykorzystywać. Powyższe przekonanie określa ideę tego zbioru – pokazuje on, jak językiem głównie funkcji można opisywać zjawiska życia codziennego. Ta droga prowadzi również do poznawania rzeczywistości.
Zadania zawarte w zbiorze pogrupowane zostały ze względu na dziedziny praktyki życiowej, których dotyczą, i na sposoby rozwiązywania problemu. Ich orientację na praktykę określa już forma językowa – za jej sprawą rozwiązujący zadanie ma świadomość, że staje przed problemem nie przede wszystkim matematycznym, a praktycznym. W rozwiązywaniu wielu zadań wykorzystuje się elementarne własności funkcji, jednak umiejętność tak prostego przekraczania granicy między teorią a praktyką wymaga wykształcenia i kształcenia.
Przez lata podobne tendencje dydaktyczne pojawiały się w praktyce nauczania matematyki incydentalnie. Cele reformy oświatowej jej służą i należy o tym pamiętać.
Tytuły poszczególnych części zbioru wskazuję, czego dotyczą zadania: „Trochę fizyki”, „Trochę chemii”, „Optymalizacja”, „Pochodne i granice” itp.

Premiera 2004 r.
ISBN 83-86969-99-7
format B5, oprawa miękka, foliowana
ss.100